En İyi 10 iPhone Programı – Gerekli Programlar

Published by kurter on April 7th, 2008 - in Genel, iPhone, Teknoloji

iphone-onden-gorunus.gif iPhone Hakkında Herşey yazısını yazdıktan sonra önemli bir konuyu yazmayı atladığımı farkettim. iPhone kullanırken ihtiyaç duyulacak programlar listesine yer vermemiştim. O yazıyı yeniden düzenlemek yerine bu konuyu ayrı bir yazıda başlı başına ele almak belki de daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Dolayısı ile bu yazının konusu iPhonekullanırken elinizin altında bulunması gereken “En gerekli 10 iPhone programı” oluyor.

Ancak yinede şunu belirtmekte fayda var; iPhone üzerinde kullanacağınız programların seçimi tamamen onu ne amaçla kullandığınız ve kendi kişisel ihtiyaçlarınız ile ilgilidir. Dolayısı ile aslında bu liste benim kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda oluşmuştur. Bu yazıyı okuyan bazı kişilere de hitap etmeyebilir.

Şimdi bakalım iPhone’u İsviçre çakısına çevirmeye yarayan bu programlar neler;

1. Installer

iPhone 3. parti programlarının tartışmasız olmazsa olmazı tabiki Installer programıdır. Bu konuda kimsenin bir itirazı olacağını sanmıyorum. Diğer tüm 3. parti programları kolay bir şekilde bulmak ve istenen programı hızlıca kurma/kaldırma işlerini Installer programı sorunsuzca yerine getirmektedir.

installer.jpg

2. SMSd

Eğer çok SMS kullanan biriyseniz iPhone içinden çıkan SMS text programı bazı ihtiyaçlarınıza yeterli gelmeyebilir. Örneğin gelen veya yollanan SMS lerin tek-tek silinemiyor olması bence ciddi bir sıkıntı. Dolayısı ile bu sorunu giderecek bir programa ihtiyaç duyuyoruz. İşte bu noktada SMSd imdadımıza yetişiyor ve bu sorunu gideriyor. Bence bu programda olmazsa olmazlardan biri.

SMSD.jpg

3. Converter

Yıllardır aradığım, istediğim, yollarını gözlediğim programı iPhone da buldum sonunda :) Adından da anlaşıldığı gibi bir birim dönüştürücü programı Converter. Ama öyle böyle bir dönüştürücü değil. Abartmış olmıyım ama heralde dünya üzerindeki bütün ölçüm birimleri arasında dönüştürme yapabiliyor. Şöyle ufak bir liste ekliyim; akselerasyon, açı, alan, kıyafet ölçüsü, para, veri boyutu, veri transfer boyutu, enerji, sıvı, güç, benzin, mutfak, uzlunluk, aydınlatma, güç, sabitler, basınç, hız, zaman, tork, hacim, kütle

Converter.jpg

4. Apollo

Cebinizde internet olur da mesajlaşma programı olmadan olur mu? Tabiki olmaz. İşte bu ihtiyacı gidermek için kullanacağımız programın adı da Apollo. Anlık mesajlaşma platformları olan, AIM/Yahoo, ICQ, .Mac ve MSN ye Apollo kullanarak bağlanabiliyorsunuz. MSN ye bağlanırken biraz ısrarcı olmayı (7-8 defa deneyince anca bağlanıyor) gerektirse de kurulması gerekli olan programlardan biridir Apollo.

Apollo.jpg

5. Services

Bu program iPhone üzerindeki dört servisi kapatıp açmaya yarıyor. Bunlar sırasıyla; Edge, Bluetooth, Wi-fi ve SSH. İlk üçü iPhone üzerinde zaten var olan özellikler. SSH ise sonradan kurulan bir servis. Peki bu servisleri niye kapatıp açmaya ihtiyaç duyayım ki? dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bunun iki önemli sebebi var: birincisi güvenlik, ikincisi pil ömrünü artırmak. Kullanılmadığı zamanlarda bu servislerin kapatma işini Settings üzerinde menülerden dolaşarak yapabilirsiniz normalde ama bu program hepsini bir araya toplayarak bu işi daha kolay yapmanıza olanak sağlıyor.

Services.jpg

6. Smart RSS

Yine cebimizde internet var o zaman niye RSS lere de buradan ulaşmayalım ki? diyenler için güzel bir program Smart RSS. RSS yayını yapan (artık yapmayan kaldı mı?) takip etmek istediğiniz sitelere bu program yardımıyla izleyebilirsiniz. Arabirimi de oldukça şık. RSS takip etmeyi sevenler için olmazsa olmaz.

SmartRSS.jpg

7. Customize

Bir iPhone sahibisiniz ve uzun bir süredir kullanıyorsunuz. Farkettiniz ki artık arabirimler size monoton gelmeye başladı. Yada ekranı kendinize göre düzenlemek istiyorsunuz. İşte Customize tam istediğiniz program. iPhone üzerinde ki hemen herşeyi (ikonlar, temalar, sesler vs.) istediğiniz gibi düzenlemenizi sağlayan bu program onu tam da görmek istediğiniz hale getirmenize izin veriyor.

Customize.jpg

8. Categories

Biraz meraklı bir kullanıcısınız ve iPhone‘a sürekli yeni programlar kuruyorsunuz. İşin kötüsü bir de bunların çoğu hoşunuza gidiyor ve kaldırmıyorsunuz da. Zamanla bir de baktınız ki onlarca ikon ana ekranınızda duruyor ve açmak istediğiniz bir programa ulaşmak için sayfalarca sağa-sola gitmek zorunda kalıyorsunuz. İşte Categories bu sıkıntınızı gidermek için düşünülmüş bir program. İsteğinize göre çeşitli kategoriler (oyunlar, araçlar vs. gibi) oluşturarak programları gruplayabiliyorsunuz.

Categories.jpg

9. Sysinfo

Şimdi bu iPhone iyi hoş da, ben şu anda hangi programlar çalışıyor, ne kadar hafıza kullanılıyor, işlemci ne durumda görmek istiyorum ve gereksiz çalışan birşeyler varsa onları kapatmak istiyorum diyenlerin mutlaka kurması gereken bir program Sysinfo.

Sysinfo.jpg

10. Boss tool

Bir sürü program kurdunuz ve diskinizde yermi kalmadı? iPhone diski iki bölüme ayrılmış şekilde geliyor ve programların kurulduğu bölüm sadece 300 MB boyutunda tabi burada işletim sistemine ait dosyalarda var kalanıda ikinci disk olarak duruyor. Dolayısı ile program kurarken diskte yer yok gibi bir durumla karşılaşmanız çok olası. Boss tool ileiPhone üzerindeki fontları, zil seslerini ve uygulamaları ikinci diske taşımak mümkün. Böylece artık yer problemi yaşama ihtimaliniz kalmıyor.

Boss-tool-1.jpg Boss-tool-2.jpg

Ayrıca bu program sayesinde bazen iTunes tarafından telefonunuza atılan ama silemediğiniz müzik ve video larıda silmeniz mümkün oluyor.

Bugün için en iyi 10 program sıralamam bu şekilde ancak sürekli yeni programlar çıktığı için bu yazıyı zamanla yeniden düzenlemek gerekecektir sanıyorum. Bu liste dışında kalan pek çok güzel iPhone programınıda vakit buldukça yazmaya çalışacağım.

Tags:

7 Responses

 1. eline koluna sağlık kardeşim çok güzel paylaşım olmuş.

 2. alican yurtalan says:

  abı guzelde ben bunları nereden ve nasıl yuklucem

 3. Tolgahan Çetin says:

  Evet arkadasın dedıgı gıbı nereden bulucaz?Apple de yok boyle programlar!!!

 4. seker ari says:

  evet arkadasim bu programlari nereden bulacagiz bu konuda yardimci olurmusun lutfen

 5. gürkan says:

  babalar bu programları iphonunuz jailbreak li ise bulabilirsiniz ancak;)))))

 6. BERAT says:

  ARKADASLAR EGER TELEFONUNUZ JB İSE CYDİA İNSTALLER’DEN RAHATLILA PROGRAMLARIN ISMINI YAZARAK INDIREBILIRSINIZ USTELIK BEDAVA BEN HEPSINI INDIRDIM COK TESEKKUR EDERIM KARDESIM ILAC GIBI GELDI PROGRAMLAR (Facebook adresim )https://www.facebook.com/TripkQoLikk

 7. güzel derlemeler olmuş. teşekkürler admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Hayal Dünyası – wolfiem.net
CyberChimps WordPress Themes